zobacz:  przerywnik.pl   autogielda.pl   e.autogielda.pl

Środa, 23 Maja 2018, Imieniny obchodzą: Iwona, Michał, Dezyriusz

ds

Ogłoszenia pochodzą z serwisu autogielda.pl: BUDYNEK cena: 290 000,00 PLN, miejscowość: Sobótka, data: 2018-05-22, ...szczegóły

NAPISZ DO M2

Napisz do nas, jeśli masz pytania dotyczące nieruchomości

m2@autogielda.pl

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Drukuj AAA
 Fot. Maciej Bielawski;

Fot. Maciej Bielawski

Nieruchomość a pożyczka hipoteczna

Tomasz Maciejewski


Nieruchomość to znakomita inwestycja i lokata kapitału. To wyświechtane i akceptowane przez wszystkich hasło jest między innymi motorem napędowym rynku nieruchomości, przyczyniając się do zwiększenia ilości transakcji

Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że samo posiadanie nieruchomości również może znacznie przyczynić się do wzbogacenia własnego portfela lub zaspokoić inne potrzeby bytowe lub konsumpcyjne nie związane z samą nieruchomością. Mowa oczywiście o pożyczce hipotecznej, czyli pożyczeniu pieniędzy z banku dając jako zabezpieczenie własną nieruchomość. Taką pożyczkę można przeznaczyć na dowolny cel.

Na co?

Pożyczka hipoteczna od kredytu hipotecznego różni się właściwie tylko jednym. Kredyt jest przeznaczony na coś konkretnego, najczęściej na zakup, budowę lub remont nieruchomości, natomiast pożyczkę można przeznaczyć na co się tylko chce. Większość banków stosuje tylko jedno ograniczenie: pieniędzy z pożyczki nie można przeznaczyć na prowadzenie działalności gospodarczej. Teoretycznie pieniądze te mogą być przeznaczone na zakup drogiego samochodu, długie wakacje życia ale też na pojawiające się znienacka życiowe potrzeby typu zorganizowanie wesela, opłacenie drogich studiów czy drogiego leczenia. Najczęstszą pokusą wzięcia takiej pożyczki jest jednak możliwość zainwestowania tych pieniędzy lub takiego ich ulokowania aby po jakimś czasie cieszyć się zyskiem znacznie przekraczającym koszty pożyczki. Takie możliwości daje budzący się rynek i spodziewana hossa na giełdzie.

Dlaczego pożyczka hipoteczna?

Ktoś by powiedział, że takich pożyczek jest na rynku sporo i nie trzeba do ich uzyskania zastawiać własnej nieruchomości, która często traktowana jest jak twierdza i poprzez ustanowienie na niej hipoteki skalana byłaby jej „świętość”. Otóż w tym właśnie tkwi cały szkopuł, że dzięki temu, iż to właśnie nieruchomość staje się zabezpieczeniem pożyczki, jest możliwe jej uzyskanie przy dużo niższym oprocentowaniu i na dłuższy okres. Dzięki temu raty pożyczki hipotecznej będą dużo niższe niż raty zwykłej pożyczki konsumpcyjnej. Przykładowo pożyczka konsumpcyjna na 50.000 zł z oprocentowaniem 12 proc. na 7 lat da wysokość raty 882 zł/mies. Pożyczka hipoteczna na tą samą kwotę na 30 lat z oprocentowaniem 7 proc. da wysokość raty 332 zł/mies. I powyższe dane nie są zmanipulowane. Porównane zostały przeciętne warunki możliwe do uzyskania dla pożyczki hipotecznej i konsumpcyjnej. Dodatkowo pożyczkę hipoteczną można uzyskać na dużo wyższą kwotę, nawet kilkuset tysięcy, czego nie udałoby się uzyskać w inny sposób. No i dostępna jest ona również w niżej oprocentowanych innych walutach, np. EUR, CHF czy USD.

Kto może uzyskać?

O pożyczkę może się ubiegać każdy kto posiada nieobciążoną służebnością lub hipoteką nieruchomość oraz posiada zdolność kredytową. Przy czym procedura badania zdolności kredytowej i przyznawania takiej pożyczki jest identyczna jak w przypadku ubiegania się o kredyt hipoteczny np. na zakup nieruchomości. Innymi słowy, o taką pożyczkę trzeba się bardziej postarać niż o zwykłą pożyczkę konsumpcyjną. Preferowane będą osoby uzyskujące stabilny dochód z tytułu umowy o pracę lub z działalności gospodarczej. Ale oczywiście osoby uzyskujące dochody z tytułu umowy-zlecenia, kontraktów menedżerskich czy z gospodarstwa rolnego również o taką pożyczkę mogą się ubiegać. Jeżeli chodzi o nieruchomość, to niektóre banki zgodzą się również na to aby nieruchomość będąca zabezpieczeniem pożyczki mogła należeć do innej osoby, która wyrazi zgodę na wpisanie w księdze wieczystej nieruchomości hipoteki na rzecz banku. Czyli można uzyskać taką pożyczkę nie będąc nawet właścicielem nieruchomości a wykorzystując nieruchomość rodziców, dziadków lub przyjaciół.

***

Istnienie takiego produktu jak pożyczka hipoteczna uświadamia, że w nieruchomościach tkwi potężny potencjał finansowy. W krajach Europy Zachodniej czy w USA pożyczki są wykorzystywane bardzo często przez osoby przedsiębiorcze szukające taniego kapitału i inwestujące w różne instrumenty finansowe. W Polsce, gdzie wciąż nieruchomość traktowana jest jako dobro zabezpieczające podstawowe potrzeby bytowe, świadomości takiego wykorzystania nieruchomości jeszcze nie ma. Przeważają asekuranckie obawy utraty pożyczonych pieniędzy i w ślad za tym samej nieruchomości. Pewnie jest to kwestią czasu i zaspokojenia w końcu popytu na posiadanie własnego mieszkania czy domu. Jesteśmy w końcu ciągle jeszcze społeczeństwem na dorobku.

Reklama

 
reklama

SZUKAJ

NASZE GAZETY

OGŁOSZENIA

miejscowość: Wrocław

data: 2018-05-22

cena: 2 500 000,00 PLN

miejscowość: Wrocław

data: 2018-05-22

cena: 290 000,00 PLN

miejscowość: Sobótka

data: 2018-05-22

cena: 3 500 000,00 PLN

miejscowość: Wrocław

data: 2018-05-22

cena: 400,00 PLN

miejscowość: Wrocław

data: 2018-05-22

 

NASZE SERWISY

Autogielda  Odjazd  M2 Planeta zwierząt  Erotyka

Redakcja: m2@autogielda.pl

Copyright © 2008 Autogielda - M. MAJSKI, J. STYRNA - SPÓŁKA JAWNA