zobacz:  przerywnik.pl   autogielda.pl   e.autogielda.pl

Środa, 23 Maja 2018, Imieniny obchodzą: Iwona, Michał, Dezyriusz

ds

Ogłoszenia pochodzą z serwisu autogielda.pl: BUDYNEK cena: 290 000,00 PLN, miejscowość: Sobótka, data: 2018-05-22, ...szczegóły

NAPISZ DO M2

Napisz do nas, jeśli masz pytania dotyczące nieruchomości

m2@autogielda.pl

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Drukuj AAA
 Fot. Maciej Bielawski;

Fot. Maciej Bielawski

Problemy z BIK a kredyt hipoteczny

Tomasz Maciejewski


Nazwa BIK-u czyli Biuro Informacji Kredytowej staje się coraz bardziej powszechna w świadomości ogółu Polaków. Szczególnie stykają się z nim Ci, którzy ubiegali się lub ubiegają o dowolny kredyt czy pożyczkę, zarówno gotówkowy jak i hipoteczny czy dowolny inny

Jako instytucja BIK powstał w 1997 roku jednak początki jego działania możemy zacząć liczyć dopiero od roku 2000. To niewiele biorąc pod uwagę, że stało się to dopiero dziesięć lat po pierwszych wolnych wyborach w Polsce ale już wystarczająco dawno temu aby baza BIK miała wystarczająco długą historię do potrzeb analizy historii kredytowej konkretnych wnioskodawców.

Co wie BIK?

Istotą powstania i funkcjonowania BIK-u jest potrzeba instytucji finansowych udzielających kredytów i pożyczek, takich jak SKOK-i czy banki, pełnej informacji o wszelkich zobowiązaniach i historii kredytowej osób wnioskujących w nich o kredyt czy pożyczkę. Każdy bank czy SKOK, który ma podpisaną umowę z BIK-iem, ma możliwość sprawdzenia czy dana osoba ma w danym momencie inne kredyty, pożyczki, karty kredytowe, limity w ROR czy poręczenia. Co więcej, na podstawie specjalnego raportu, uzyskuje również informację czy wnioskodawca też w przeszłości brał jakieś kredyty czy inne zobowiązania i w jaki sposób je spłacał. Wie też czy w tym samym czasie wnioskodawca nie stara się o jakiś kredyt w innej instytucji finansowej. W zamian za możliwość uzyskania takich informacji bank czy SKOK ma obowiązek raportować również o wszystkich swoich klientach i o terminowości spłat przez nich rat kredytowych. W ten sposób istnieje system, który po pierwsze poprawia jakość udzielanych przez banki kredytów, ponieważ nie są one udzielane osobom, które nieterminowo lub nieregularnie spłacają swoje zobowiązania. A po drugie świadomość istnienia takiego systemu mobilizuje kredytobiorców do szczególnego dbania o swoje zobowiązania. System BIK przetwarza te wszystkie dane na temat kredytobiorcy i generuje ocenę punktową, która jest uproszczoną informacją o historii kredytowej zwaną score.

Czarna lista BIK?

Wiele osób, które uzyskały informację, że w BIK-u istnieją informacje o tym, że mają jakieś opóźnienia w spłacie rat czy kart kredytowych, twierdzi, że znajduje się na „czarnej liście” dłużników. W rzeczywistości takie pojęcie nie istnieje a informacje o nieterminowych zobowiązaniach czy niedopłatach wymaganych wysokości rat mają charakter bardziej złożony. Przede wszystkim każde opóźnienie płatności charakteryzuje się dwoma cechami: wysokością kwoty oraz długością okresu od wymaganej daty płatności do jej faktycznego zapłacenia. Terminy tych opóźnień są w BIK-u ściśle określone i zawierają się w okresach do 30 dni, od 30 do 90 dni oraz od 90 do 180 dni. Widać też czy była przeprowadzona windykacja oraz czy płatność nie została umorzona. BIK udostępnia bankom historię kredytową klientów do 5 lat wstecz chociaż sam do celów statystycznych może te informacje przetwarzać przez lat 12. Po tym okresie informacje te są usuwane.

Kredyt hipoteczny i opóźnienia w spłacie

Największym zaskoczeniem dla większości osób ubiegających się o kredyt hipoteczny jest najczęściej to, że nawet niewielkie opóźnienie płatności jakiegoś zobowiązania, np. 31 dni raty w wysokości 150 zł dwa lata temu, może skutkować odmową udzielenia kredytu w wysokości np. 300.000 zł! „Dlaczego? Przecież to niesprawiedliwe. Opóźnienie dwa lata temu było przypadkowe, byłem wtedy na wakacjach, nie wiedziałem, że to tak ważne, miałem przecież pieniądze na spłatę, etc.” brzmią najczęściej wytłumaczenia. Ale fakt jest faktem. Było opóźnienie i baza BIK to właśnie ma pokazać. Całe szczęście nie wszystkie banki są tak rygorystyczne i dobrze napisane wyjaśnienie z opisem sytuacji pozwala na uzyskanie odstępstwa i zgody na uzyskanie kredytu. Dla banków ważne będzie to, żeby zaległe zobowiązanie nie było za wysokie oraz żeby nie było zbyt dużo przekroczone. Dlatego część banków zaakceptuje np. zaległość do 200 zł do 90 dni czy nie będzie brało pod uwagę zaległości do 50 zł do 180 dni czy różne warianty tych rozwiązań. Co więcej, na zasadzie odstępstwa, są banki, które mogą zaakceptować wyższe kwoty zaległości do 180 dni a nawet nieodległą windykację, pod warunkiem, że wnioskodawca udowodni, że przekroczenie zobowiązania wyniknęło nie z jego winy. Tak najczęściej się dzieje gdy ktoś na dłuższy czas wyjechał za granicę lub uzyskał kartę kredytową, której nigdy nie używał a opłata za jej uzyskanie punktuje w BIK-u jak bomba z opóźnionym zapłonem do czasu aż zawnioskuje się o jakikolwiek kredyt.

***

BIK jest czasami nazywany „BIK Brotherem” ze względu na znaczną inwigilację w historię finansową osób będących w jego bazie. Ale z drugiej strony dzięki temu sytuacja między klientem i bankiem staje się bardziej przejrzysta i jeżeli ktoś regularnie spłaca swoje zobowiązania to dowolny kredyt uzyska bez potrzeby żyranta, poręczyciela czy udowadniania, że będzie spłacał kredyt terminowo. BIK za niego zrobi to najbardziej wiarygodnie.

Reklama

 
reklama

SZUKAJ

NASZE GAZETY

OGŁOSZENIA

miejscowość: Wrocław

data: 2018-05-22

cena: 400,00 PLN

miejscowość: Wrocław

data: 2018-05-22

cena: 3 500 000,00 PLN

miejscowość: Wrocław

data: 2018-05-22

cena: 290 000,00 PLN

miejscowość: Sobótka

data: 2018-05-22

cena: 2 500 000,00 PLN

miejscowość: Wrocław

data: 2018-05-22

 

NASZE SERWISY

Autogielda  Odjazd  M2 Planeta zwierząt  Erotyka

Redakcja: m2@autogielda.pl

Copyright © 2008 Autogielda - M. MAJSKI, J. STYRNA - SPÓŁKA JAWNA