zobacz:  przerywnik.pl   autogielda.pl   e.autogielda.pl

Środa, 23 Maja 2018, Imieniny obchodzą: Iwona, Michał, Dezyriusz

ds

NAPISZ DO M2

Napisz do nas, jeśli masz pytania dotyczące nieruchomości

m2@autogielda.pl

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Drukuj AAA
 Fot. Maciej Bielawski;

Fot. Maciej Bielawski

Siedlisko

Tomasz Maciejewski


Zakup działki pod budowę domu wiąże się z długim nieraz i żmudnym śledzeniem ofert ich sprzedaży pojawiających się w różnych mediach i w ofertach biur nieruchomości. Dylematem wymagającym rozstrzygnięcia staje się nie tylko lokalizacja działki, jej kształt, powierzchnia i dostęp do mediów, ale sam wybór typu działki. Nie jest tak, że budować można tylko na działce budowlanej, chociaż zakup takiej właśnie działki gwarantuje bezproblemowe przeprowadzenie procesu budowlanego

Spośród wielu typów działek można kupić działkę siedliskową lub rolną, którą można przekwalifikować na siedliskową. Nie jest to oczywiście takie proste i wymaga spełnienia pewnych warunków wraz z dobrą znajomością przepisów prawa lokalnego i ogólnego. Ale gra jest warta świeczki ze względu na to, że ogólnym rozrachunku wychodzi to po prostu taniej.

Czym jest siedlisko?

Działki siedliskowe są działkami na których rolnicy mogą budować domy wraz z budynkami gospodarczymi dla potrzeb prowadzenia gospodarstwa rolnego. Są to grunty będące częścią pól rolnika na których uprawia on ziemię. Nie muszą być one przekształcane na działki budowlane ani nawet odrolniane. Co więcej, budowa domu nie musi być powiązana z tzw. dobrym sąsiedztwem, a najczęściej jedynym warunkiem jest posiadanie przez rolnika określonej minimalnej wielkości gospodarstwa rolnego, z czego duża część wystarczy, że jest dzierżawiona! Gdyby tylko posługiwać się powyższą definicją, to większość osób machnęła by ręką i żaden mieszczuch chcący się wyprowadzić poza miasto nie brałby pod uwagę zakupu takiej działki. No bo jaki odsetek ludzi jest rolnikami i ma ponadnormatywne gospodarstwa rolne? Wgłębienie się jednak w temat powoduje, że takie rozwiązanie należy brać pod uwagę bardzo poważnie.

Jak stworzyć siedlisko?

Rozbierzmy zagadnienie na czynniki pierwsze. Budować na gruntach rolnych mogą rolnicy. Nie trzeba jednak uprawiać roli, żeby być rolnikiem. W polskich przepisach rolnikiem jest już osoba, która posiada co najmniej 1 hektar przeliczeniowy ziemi i ma wykształcenie rolnicze lub średnie czy wyższe. Biorąc pod uwagę, że hektar ziemi rolnej kosztuje od kilkunastu do maksymalnie kilkudziesięciu tysięcy złotych, a wymagane wykształcenie nie jest w Polsce czymś unikatowym, to rolnikiem można zostać bardzo łatwo. Co więcej, nie trzeba być nawet właścicielem ziemi rolnej, a wystarczy ją dzierżawić lub mieć w użytkowaniu wieczystym. To jednak ciągle nie gwarantuje, że będziemy mogli na takiej rolnej ziemi wybudować dom. Plan Zagospodarowania Przestrzennego Gminy określa najczęściej minimalną powierzchnię gruntów, która jest wymagana aby uzyskać pozwolenie na budowę. jeżeli planu nie ma wówczas należy uzyskać warunki zabudowy, których uzyskanie jest obwarowane wymogiem, że aby wybudować dom, należy mieć gospodarstwo rolne większe niż średnie gospodarstwo w danej gminie. Jeżeli więc w danej gminie gospodarstwa rolne mają powierzchnie średnio 7 hektarów, to posiadanie tylko tego jednego, dzięki któremu można zostać rolnikiem, nic nie da. W celu uzyskania pozwolenia na budowę nie trzeba jednak pozostałych 6 hektarów dokupować. Pamiętajmy, że wystarczy je dzierżawić co już jest dużo łatwiejsze do spełnienia.

A jeżeli nie rolnik?

Sposób na wybudowanie domu na działce rolnej jak widać nie jest bardzo skomplikowany. Jednak nie każdy może lub chce zostać rolnikiem a już na naciąganie prawa, choć zgodnie z nim, wygląda sytuacja z dzierżawą dodatkowych hektarów. Powyższe ograniczenia nie będą dotyczyć gruntu, który zostanie odrolniony. Dokonanie tego będzie wymagało spełnienia szeregu dodatkowych warunków związanych z parametrami technicznymi działki i jej położeniem oraz sporej ilości czasu. Ale jest to też jak najbardziej możliwe. Wtedy też ważną kwestią będzie konieczność zapewnienia z działki odpowiedniego dostępu do drogi publicznej oraz mediów. Z sytuacją najprostszą będziemy mieli do czynienia, jeżeli uda nam się znaleźć rolnika, który już wszystkie formalności związane z pozwoleniami uzyskał i po prostu sprzedaje on działkę, na której natychmiast można budować. W takich sytuacjach nie będziemy już mieli do czynienia z wielką okazją, ponieważ takie działki są sprzedawane już w cenie działek budowlanych. Chociaż mają one niewątpliwie tą przewagę nad budowlanymi, że zazwyczaj są większe i położone poza obrębem zwartej zabudowy.

***

Działki siedliskowe nie są czymś tak prosto zdefiniowanym jak budowlane. Są pochodną wielu przepisów z różnych obszarów, między innymi prawa budowlanego, zagospodarowania przestrzennego, o ochronie gruntów rolnych i leśnych, o kształtowaniu ustroju rolnego, a także przepisów miejscowych, rozporządzeń i wyroków Sądu Najwyższego. Do tego dochodzi masa różnych interpretacji i brak jasnych definicji. Dlatego też temat jest trudny i dla większości osób porywanie się na zakup roli w celu wybudowania na niej domu nie będzie nęcącą perspektywą, nawet pomimo atrakcyjnej ceny.

Reklama

 
reklama

SZUKAJ

NASZE GAZETY

OGŁOSZENIA

 

NASZE SERWISY

Autogielda  Odjazd  M2 Planeta zwierząt  Erotyka

Redakcja: m2@autogielda.pl

Copyright © 2008 Autogielda - M. MAJSKI, J. STYRNA - SPÓŁKA JAWNA