zobacz:  przerywnik.pl   autogielda.pl   e.autogielda.pl

Środa, 23 Maja 2018, Imieniny obchodzą: Iwona, Michał, Dezyriusz

ds

Ogłoszenia pochodzą z serwisu autogielda.pl: NIERUCHOMOŚĆ cena: 650 000,00 PLN, miejscowość: Pieszyce, data: 2018-05-22, ...szczegóły

NAPISZ DO M2

Napisz do nas, jeśli masz pytania dotyczące nieruchomości

m2@autogielda.pl

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Drukuj AAA
 Fot. Maciej Bielawski;

Fot. Maciej Bielawski

Co chce wiedzieć bank

Tomasz Maciejewski


Osoby starające się o kredyt hipoteczny, niezależnie od tego czy miałoby to być sfinansowanie budowy lub zakupu nieruchomości czy też nieruchomość miałaby być jedynie zabezpieczeniem pożyczki hipotecznej, często nie zdają sobie sprawy z tego jak dociekliwy w procedurze przyznawania kredytu może być bank

Procedura jest długa a zestaw analizowanych informacji jest niezwykle szczegółowy. Po pierwszych dziesięciu minutach rozmowy z dowolnym doradcą finansowym czy kredytowym, osoba ubiegająca się o kredyt mówi o sobie i swojej sytuacji finansowej więcej niż do tej pory powiedziała jakiemukolwiek swojemu znajomemu czy członkowi rodziny!

O co zapyta bank

Każdy, kto zostaje poproszony o pożyczenie pieniędzy uzależnia swoją decyzję najczęściej od tego komu ma te pieniądze pożyczyć i na co. I to niezależnie od tego czy jest się bankiem, czy zwykłym Kowalskim. Chętniej pożyczymy pieniądze komuś kto wiemy, że ma dobrą pracę i stabilną sytuację życiową niż komuś kto w naszej opinii jest lekkoduchem i z odzyskaniem pieniędzy mogłyby być kłopoty. Taką samą dewizą kierują się banki przy czym sytuację osoby, której pieniądze mają pożyczyć, badają bardziej metodycznie i każdej wartości potrafią przypisać odpowiednią ocenę scoringową. Najpierw każdy bank zadba o szczegółowe sprawdzenie z kim tak naprawdę ma do czynienia. Weryfikacja dwóch dokumentów tożsamości pod kątem wprowadzenia właściwych danych do BIK-u czy też ich oryginalności odziera wnioskodawcę od razu z informacji o miejsce i datę urodzenia, adres zamieszkania i numery dokumentów. Jest to często dyskomfortowe zwłaszcza dla kobiet, które na dzień dobry pyta się o wiek. Inne neutralne zapytania będą dotyczyć wykształcenia, posiadanego konta, numerów kontaktowych, adresu mailowego itd.

Sytuacja rodzinna

Kolejne zapytania banków wkraczają w sferę życia rodzinnego. Pytania oscylują w zakresie takich informacji jak to ile ma się dzieci, czy jest się w związku małżeńskim i jaki jest status małżonków. Dla banku ważne jest to czy małżonkowie mają wspólnotę majątkową, rozdzielność czy też żyją w separacji. Na każdą okoliczność trzeba będzie też przedstawić dokument Jeżeli ktoś się rozwiódł, to będzie musiał przygotować wyrok sądu w tej sprawie. Jeżeli komuś zmarł małżonek, to wymagany będzie akt zgonu. Podobnie z kwestią dzieci. Bank brutalnie wybada czy wnioskodawca ma tylko te dzieci, do których się przyznał. Jeżeli są to dzieci z poprzedniego małżeństwa, to również trzeba o tym powiedzieć, łącznie z udokumentowaniem czy płaci się za nie alimenty i ile.

Sytuacja finansowa

Bardziej szczegółowo jest badana jednak sytuacja finansowa wnioskodawcy. Ważne jest nie tylko gdzie ktoś pracuje i ile zarabia, ale przede wszystkim od kiedy pracuje, jaki ma ogólnie staż pracy, czy zarobki są stabilne, jaki rodzaj umowy się posiada i czy przypadkiem, nie daj Boże, zarobki nie wzrosły przypadkiem dlatego, że wnioskodawca zaczął przymierzać się do kredytu. Przy działalności gospodarczej bank poprosi o taki stos dokumentów, że często w ich dostarczenie zaangażowani będą księgowa, urzędnicy urzędu skarbowego, ZUS-u i wspólnicy. Ale to nie wszystko! Bank będzie zainteresowany też tym ile wydajemy i jakie mamy oszczędności. Część banków szczegółowo bada wyciągi z konta klientów w celu wychwycenia ile wydawali w ostatnim okresie na paliwo, opłat za mieszkanie, konsumpcyjnych itd. Przy oszczędnościach też trzeba oświadczyć w jakiej są wysokości, gdzie i jak są przetrzymywane, czy są inwestowane i czy są do wykorzystania. Bank zresztą oszczędności zaliczy do majątku wnioskodawcy i nie omieszka zapytać przy okazji czy mamy inną nieruchomość, jaką, gdzie i ile wartą, jaki mamy samochód, o jakim roczniku. Oczywiście nie uniknie się pytań o posiadane zobowiązania kredytowe, karty kredytowe, limity ROR, udzielone poręczenia itd. Bank oczywiście te dane weryfikuje w BIK-u ale niezwykle ważne dla niego jest to, żeby wnioskodawca sam się do tego przyznał. Tak samo jak to czy posiada się ubezpieczenie na życie i czy kiedykolwiek miało się opóźnienia w spłacie jakichś zobowiązań.

***

Otrzymując kredyt kredytobiorca czuje się odarty z wszelkich tajemnic, które do tej pory mogły stanowić jego prywatne tabu. Często może się zastanawiać czy to możliwe, że bank nie policzył dodatkowo ilości złotych zębów teściowej, biżuterii żony, nie wybadał czy miał szczęśliwe dzieciństwo, czy przypadkiem nie chorował zanadto w przeszłości oraz jakie ma hobby. Cóż, czasami trzeba przejść przez czyściec, żeby się dostać do raju, w tym przypadku otrzymać pieniądze na zakup upragnionego mieszkania czy domu. Trzeba też jednak pamiętać o tym, że spłacając kredyt o podobne informacje bank może zapytać w dowolnym momencie jego spłaty. Co więcej, w umowach z bankami funkcjonują klauzule obligujące kredytobiorcę do informowania banku o każdej zmianie, która w przyszłości nastąpi w jego życiu osobistym czy finansowym.

Reklama

 
reklama

SZUKAJ

NASZE GAZETY

OGŁOSZENIA

cena: 20 000,00 PLN

miejscowość: Świebodzice

data: 2018-05-22

cena: 70 000,00 PLN

miejscowość: Oleśnica

data: 2018-05-22

cena: 14 000,00 PLN

miejscowość: Łagiewniki

data: 2018-05-22

cena: 650 000,00 PLN

miejscowość: Pieszyce

data: 2018-05-22

 

NASZE SERWISY

Autogielda  Odjazd  M2 Planeta zwierząt  Erotyka

Redakcja: m2@autogielda.pl

Copyright © 2008 Autogielda - M. MAJSKI, J. STYRNA - SPÓŁKA JAWNA