zobacz:  przerywnik.pl   autogielda.pl   e.autogielda.pl

Niedziela, 17 Grudnia 2017, Imieniny obchodzą: Olimpia, Łukasz, Jolanta

ds

NAPISZ DO M2

Napisz do nas, jeśli masz pytania dotyczące nieruchomości

m2@autogielda.pl

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Drukuj AAA
 Fot. archiwum;

Fot. archiwum

Budowa domu i jej finansowanie

Tomasz Maciejewski


Budowa domu rzadko kiedy jest finansowana ze środków własnych. Po pierwsze wynika to z tego, że jest to przedsięwzięcie na tyle drogie, że mało kto jest szczęśliwym posiadaczem wystarczającej ilości gotówki, a po drugie, nawet mając gotówkę, rozsądniej jest inwestować ją w inne instrumenty finansowe, które przynoszą zysk niż konsumować, a pieniądze pozyskać z najtańszego na rynku kredytu jakim jest kredyt hipoteczny

Zanim jednak zaczniemy się zastanawiać, ktĂłrą ofertę kredytową przeanalizować i wybrać, warto jest swoją wiedzę w tym zakresie uporządkować.

Budowa domu i kredyt

Samo pojęcie kredytu na budowę domu w żargonie bankowym nie istnieje. Ubiegając się o kredyt na taki cel i podpisując potem umowę będzie się operowało pojęciem kredytu budowlano-hipotecznego, kredytu hipotecznego, mieszkaniowego itp. Budowa domu jest po prostu jednym z celĂłw finansowania inwestycji. W odrĂłżnieniu od kredytĂłw, gdzie celem jest jedynie zakup nieruchomości, np. mieszkania na rynku wtĂłrnym, charakteryzuje się on pewnymi unikatowymi rozwiązaniami. Przede wszystkim przy takich kredytach banki stosują najczęściej wydłużony okres karencji i wykorzystania kredytu. Oznacza to, że przez pewien okres czasu po uruchomieniu kredytu nie trzeba spłacać całej raty kapitałowo-odsetkowej, a jedynie same odsetki. Dzięki temu tak można zaplanować budowę, aby koszty raty kredytu nie obciążały zanadto budżetu domowego w okresie samej budowy, gdy każdy grosz jest ważny, a kredyt będzie spłacany dopiero po wybudowaniu domu i wprowadzeniu się do niego. Innym ważnym atrybutem takich kredytĂłw jest to, że wypłacane są one najczęściej w transzach dzięki czemu koszty odsetkowe nie są od razu płacone od pełnej kwoty uzyskanego kredytu, a jedynie od tej części, ktĂłra została uruchomiona. Należy też wiedzieć, że procedura ubiegania się o taki kredyt wymaga zgromadzenia dużo większej ilości dokumentĂłw niż przy zwykłym kredycie łącznie z wykonaniem dodatkowej wyceny.

Ważne szczegĂłły

Oprocentowanie kredytĂłw na budowę domu, ubezpieczenia czy prowizje, nie rĂłżnią się w żadnym banku od kredytĂłw na zakup nieruchomości. Wpływ na te parametry mają wysokość kwoty kredytu, posiadany wkład własny i w wielu wypadkach wysokość uzyskiwanych dochodĂłw. Trzeba zawsze ustalić czy bank uzna posiadaną już działkę za wkład własny. Chodzi o to, żeby nie ponieść kosztĂłw ubezpieczenia wkładu własnego ponieważ posiadana już działka spowoduje, że uwzględnienie jej wartości pozwoli na uniknięcie zapłacenia tego ubezpieczenia oraz uzyskanie lepszych warunkĂłw kredytu. Kolejną ważną rzeczą jest sposĂłb rozliczenia się z bankiem z pożyczonych pieniędzy. Część bankĂłw stosuje najbardziej formalny wymĂłg, czyli przedstawienie faktur potwierdzających przeznaczenie tych pieniędzy na budowę. Najczęściej na 50 lub 60 proc. Całe szczęście nie na 100 proc. ponieważ budowa to nie tylko wydatki na materiały budowlane ale w bardzo dużej części koszty ponoszone na robociznę, czyli fachowcĂłw wzdrygających się od wystawiania faktur. Najlepszym sposobem rozliczania się z powierzonych przez bank na budowę pieniędzy jest rozliczenie faktycznie wykonanych prac. Może to być poprzez inspekcję na budowie pracownikĂłw banku lub rzeczoznawcy ale też po prostu zdjęcia wykonane przez kredytobiorcę potwierdzające postępy prac czy wpisy w dzienniku budowy.

Inne ważne parametry

Przy analizie oferty kredytu koniecznie trzeba zwrĂłcić uwagę na parę innych, mogących mieć pierwszorzędne znaczenie, czynnikĂłw. Po pierwsze, ile mamy czasu na wybudowanie. W większości przypadkĂłw nie może to trwać dłużej niż 24 miesiące chociaż w kilku bankach dopuszczalny jest nawet 36-miesięczny okres budowy. Po drugie, przy opracowywaniu kosztorysu budowy nie można zanadto przesadzić w żadną stronę. Jeżeli zawyżymy koszty budowy, to bank po prostu odmĂłwi udzielenia kredytu lub postawi wymĂłg wniesienia środkĂłw własnych w wysokości wymaganej do dokończenia budowy. Jeżeli zaniżymy, to może skutkować tym, że koszt budowy przekroczy docelową wartość nieruchomości, co rĂłwnież grozi odmową lub koniecznością uzupełnienia rĂłżnicy ze środkĂłw własnych. Najrozsądniej jest zawsze być przy szacowaniu kosztĂłw budowy umiarkowanym pesymistą i zawsze nieco zawyżyć te koszty zamiast je zaniżać. Oczywiście w granicach realiĂłw i rozsądku. Po trzecie, należy się zastanowić nad wyborem waluty i jeżeli decydujemy się na walutę obcą, to warto wybrać kredyt, przy ktĂłrym kwota kredytu przeliczana jest na walutę przy uruchomieniach kolejnych transz, a nie z waluty na złotĂłwki. Ryzyko kursowe i obniżenie kursu może mianowicie spowodować, że uruchomione transze mogą być w złotych dużo niższe niż faktycznie wymagana do budowania ilość gotĂłwki.

***

Budowa domu wspomagana kredytem hipotecznym to najprostszy sposĂłb na spełnienie swoich marzeń o posiadaniu domu. W tej chwili wszystkie banki udzielające kredytĂłw hipotecznych mają go w swojej ofercie i kwestią do rozważenia pozostaje w zasadzie tylko w ktĂłrym banku otrzymamy najlepsze warunki, biorąc rĂłwnież pod uwagę powyższe parametry.

Reklama

 
reklama

SZUKAJ

NASZE GAZETY

OGŁOSZENIA

 

NASZE SERWISY

Autogielda  Odjazd  M2 Planeta zwierząt  Erotyka

Redakcja: m2@autogielda.pl

Copyright © 2008 Autogielda - M. MAJSKI, J. STYRNA - SPÓŁKA JAWNA