zobacz:  przerywnik.pl   autogielda.pl   e.autogielda.pl

Poniedziałek, 23 Kwietnia 2018, Imieniny obchodzą: Jerzy, Wojciech

ds

NAPISZ DO M2

Napisz do nas, jeśli masz pytania dotyczące nieruchomości

m2@autogielda.pl

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Drukuj AAA
 Fot. archiwum;

Fot. archiwum

Budujemy – mury zewnętrzne

Tomasz Maciejewski


Budowa domu to pasmo nieustannych dylematów, z czego budować i jakich używać technologii. Jednym z najważniejszych wyborów będzie ten dotyczący rodzaju materiału z którego wykonamy mury zewnętrzne i związany z tym wybór - z ilu mają się one składać warstw

Obecnie na rynku mamy bardzo szeroki wachlarz propozycji - od materiałów i technologii tradycyjnych i wypróbowanych po nowoczesne, o lepszych parametrach akustycznych i termicznych, ale ciągle traktowanych powszechnie z rezerwą.Z czego murować

Najczęstszymi materiałami stosowanymi do murowania ścian są ceramika oraz beton komórkowy. Ceramika jest materiałem najbardziej tradycyjnym i sprawdzonym od stuleci. Dzieli się ją z grubsza na ceramikę tradycyjną, czyli np. zwykłe cegły oraz ceramikę poryzowaną czyli z wykonanymi komorami w których będzie znajdowało się powietrze. Materiały takie mają lepsze własności termoizolacyjne.

Ceramika charakteryzuje się dużą wytrzymałością, dzięki czemu stosowana jest nawet przy murowaniu filarów podtrzymujących cięższe elementy konstrukcyjne nie tylko w budownictwie jednorodzinnym. Wagowo jest ona cięższa niż inne powszechniej stosowane materiały, ale dzięki temu ma wysoką izolacyjność akustyczną. Ze względu na swoje właściwości nie jest materiałem, który łatwo się obrabia, przycina czy modeluje, co powoduje, że w przypadku wykonywania większej ilości takich prac trzeba się liczyć z dużą ilością odpadów. W zależności od sposobu wypalenia ma ona różne właściwości nasiąkliwości wilgocią od najbardziej nasiąkliwych pustaków ceramicznych po cegłę klinkierową, która świetnie sprawdza się w elewacjach, dodając im nieprzeciętnego klasycznego uroku. No i przede wszystkim mury ceramiczne tworzą wewnątrz budynku korzystny mikroklimat.

Drugim najczęściej stosowanym materiałem jest beton komórkowy, który długo zdobywał dla siebie uznanie. Przede wszystkim charakteryzuje się on wysokimi parametrami w zakresie izolacyjności termicznej. Jest materiałem o porowatej strukturze, lekkim i łatwo dającym się obrabiać. Z tego też powodu jest wrażliwy na wilgoć i trzeba go przed nią chronić używając odpowiednich materiałów elewacyjnych również i od strony wewnętrznej murów. Ma gorsze od ceramiki własności akustyczne i wytrzymałościowe, natomiast przy budowie domów jednorodzinnych te parametry są w zupełności wystarczające.

Na rynku są dostępne bloczki o różnych kształtach i wielkości, dzięki czemu można je dobrać tak, aby budowa domu odbywała się szybko i sprawnie. Niewątpliwą ich zaletą jest możliwość murowania ścian jednowarstwowych, co jest możliwe właśnie dzięki ich własnościom termoizolacyjnym. Zarówno bloczki z betonu komórkowego, jak i ceramiczne, można nabyć z profilowanymi bokami, dzięki czemu łatwiej je ze sobą łączyć. Nabierają też jeszcze lepszych cech termoizolacyjnych i akustycznych, minimalizując powstawanie tzw. mostków termicznych. Z obydwu rodzajów materiałów można wykonać dowolne ściany zewnętrzne, obiekty małej architektury czy elementy wykończeniowe.

Inne stosowane do murowania ścian zewnętrznych materiały to keramzytobetony, silikaty, pustaki betonowe, żużlowe, prefabrykaty wielkopłytowe czy bloczki gipsowe. Jednak przy analizie większości wskaźników będą one miały gorsze właściwości niż beton komórkowy czy ceramika poryzowana. Silikaty na przykład są produktami naturalnymi wykonanymi z piasku, wapna i wody bez żadnych dodatkowych domieszek, co jest ich największą zaletą. Mają one niskie właściwości termiczne i nie nadają się do murowania ścian jednowarstwowych. Natomiast doskonale izolują akustycznie, są odporne na ściskanie oraz działanie czynników atmosferycznych i zmian temperatury oraz nie rozwijają się w nich i na nich grzyby czy pleśń. Podobnie keramzytobeton, powstający na bazie spienionej i spieczonej gliny zmieszanej z mieszanką betonową ma świetne właściwości akustyczne, odporność na wilgoć czy temperaturę oraz jest lekki i wytrzymały. Ale pomimo tego na polskich budowach króluje ceramika i beton komórkowy.Jak murować

Każdy rodzaj materiału z powyżej wymienionych można zastosować murując ściany jedno-, dwu- lub nawet trzywarstwowe. Różnica pomiędzy tymi technologiami wynika, jak sama nazwa wskazuje, z ilości zastosowanych warstw, z których składa się ściana zewnętrzna. Ściany jednowarstwowe muruje się z materiałów o najwyższych parametrach termoizolacyjnych, czyli bloczków z betonu komórkowego czy pustaków ceramicznych poryzowanych. Nie ociepla się ich dodatkowo i ta technologia pozwala na szybsze wybudowanie domu. Niestety, nieprofesjonalne i niezgodne z zasadami ich murowanie prowadzi do powstawania mostków termicznych. Ściany dwuwarstwowe są wykonywane najczęściej i składają się z warstwy nośnej wykonanej z dowolnego z opisanych powyżej materiału oraz warstwy ocieplającej, którą stanowi najczęściej styropian czy wełna mineralna. Dodatkowa trzecia warstwa stosowana w ścianach trzywarstwowych jest wykonana z dodatkowej ściany osłonowej, najczęściej cegły klinkierowej czy silikatowej i jest stawiana tak, że warstwa izolacyjna zostaje zamknięta wewnątrz muru, zwielokrotniając jego własności termiczne i akustyczne.

***

Wybór rodzaju materiału oraz technologii murowania ścian jest uzależnione oczywiście od prywatnych preferencji inwestora, rodzaju konstrukcji budynku, wymiaru działki czy parametrów, które mają zostać uzyskane.

Reklama

 
reklama

SZUKAJ

NASZE GAZETY

OGŁOSZENIA

 

NASZE SERWISY

Autogielda  Odjazd  M2 Planeta zwierząt  Erotyka

Redakcja: m2@autogielda.pl

Copyright © 2008 Autogielda - M. MAJSKI, J. STYRNA - SPÓŁKA JAWNA