zobacz: przerywnik.pl autogielda.pl e.autogielda.pl
Poniedziałek, 23 Kwietnia 2018, Imieniny obchodzą: Jerzy, Wojciech
Ogłoszenia pochodzą z serwisu autogielda.pl: DO WYNAJĘCIA GARAŻ cena: 250,00 PLN, miejscowość: Wrocław, data: 2018-04-23, ...szczegóły
NAPISZ DO M2
Napisz do nas, jeśli masz pytania dotyczące nieruchomości
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
NAJNOWSZE
Budowa domu i jej finansowanie (29-06-2010)
Zwiększyć zdolność kredytową (22-06-2010)
Co chce wiedzieć bank (08-06-2010)
Nieruchomości i powódź (01-06-2010)
Siedlisko (28-05-2010)
Problemy z BIK a kredyt hipoteczny (11-05-2010)
TOM
Wybór takiego, a nie innego rodzaju pieca centralnego ogrzewania oraz takich a nie innych sposobów ocieplenia budynku ma niebagatelny wpływ na komfort mieszkania i koszt utrzymania domu. Kluczowe decyzje zapadają oczywiście w tym zakresie już na etapie projektu i na tym właśnie etapie mamy już też wyliczone wszelkie parametry przenikliwości cieplnej. Ale wiadomo, że ważna będzie też jakość wykonania i ewentualnych zamienników użytych w trakcie budowy. W Polsce przeważa tradycyjny sposób budowy domów i rozwiązań w zakresie energetycznym. Oznacza to niewielkie koszty utrzymania domu w miesiącach letnich i ogromne w miesiącach zimowych. Wiele osób właśnie teraz będzie się zastanawiało, czy jednak postawili na właściwe rozwiązania i czy wysokich kosztów utrzymania budynku nie dało się jednak jakoś przewidzieć i wybudować domu zupełnie inaczej.
Zapomnij o spalinach
Jak uzasadnione są to rozważania, można stwierdzić po przeanalizowaniu rozwiązań zastosowanych w tzw. domach pasywnych. Dom pasywny to taki, w którym dla zapewnienia komfortu cieplnego mieszkańców nie zużywa więcej niż 15 kWh energii na mkw. powierzchni użytkowej. W przeciwieństwie do domów aktywnych ogrzewanych za pomocą paliw niodnawialnych w domach pasywnych nie stosuje się centralnego systemu ogrzewania spalinowego. Samo pojęcie domu pasywnego pojawiło się w Niemczech i tam też jest najwięcej tego typu domów. Domy takie zarówno na etapie projektu jak i realizacji muszą nawiązywać do dwóch podstawowych cech będących istotą rozwiązań tam stosowanych. Po pierwsze muszą być zastosowane najnowsze rozwiązania w zakresie ograniczania utraty ciepła z wnętrza budynku. Po drugie muszą być zastosowane technologie pozyskiwania energii słonecznej i innej odnawialnej.
Dokładnie i solidnie
W pierwszym przypadku chodzi o zastosowanie odpowiednich materiałów izolacyjnych w odpowiednich miejscach i budowanie z zachowaniem najwyższej staranności. Cechą charakterystyczną takiej budowy jest ciągłość izolacji i wiążąca się z tym likwidacja wszelkich mostków termicznych. Ściany w takim budynku są izolowane z zewnątrz, dzięki czemu likwiduje się wspomniane mostki energetyczne i utrzymuje się dużą inercję termiczną wewnątrz budynku. Okna muszą wykorzystywać technologię kontrolowanego dopływu powietrza i wykorzystywać ciepło zawarte w powietrzu usuwanym z pomieszczeń, co spowoduje zlikwidowanie podstawowych przyczyn strat energetycznych. Tak samo ma się sprawa z wentylacją. Ta stosowana w domach pasywnych opiera się na odzysku ciepła emitowanego z wnętrza budynku. Generalnie domy pasywne charakteryzują się solidnymi i ciężkimi ścianami oraz świetną izolacyjnością cieplną. Wszystko musi być bardzo dokładnie i solidnie wykonane. Niedbalstwo lub brak profesjonalizmu w tym zakresie to wielkie prawdopodobieństwo powstania nieszczelności czy mostków termicznych, które cały finansowy wkład w zakup dobrej jakości materiałów obraca w niwecz.
Nie tylko słońce
Jeżeli chodzi natomiast o wykorzystanie energii odnawialnej z zewnątrz, również wiąże się to z potrzebą zwrócenia uwagi na wiele różnych czynników. Przede wszystkim przy korzystaniu z kolektorów słonecznych trzeba pamiętać o właściwym usytuowaniu budynku względem stron świata, właściwym doborze oszklenia i wielkości szklanych powierzchni oraz takie rozmieszczenie pomieszczeń, aby każde z nich miało odpowiednią temperaturę w stosunku do swojej funkcji. Położenie słonecznych paneli grzewczych na ścianach południowych da więcej energii niż na ścianach północnych. W miesiącach ciepłych i niezbyt chłodnych tak zaprojektowany dom bez problemu poradzi sobie z zapotrzebowaniem energetycznym, natomiast w miesiącach zimowych wystarczy często bardzo niewielka dodatkowa porcja energii, aby wewnątrz było tak ciepło jak w tradycyjnie ogrzewanych domach. Oprócz energii słonecznej w domach pasywnych można wykorzystywać również siłę wiatru poprzez instalację wiatraków czy też energię geotermalną lub wody. Wszystko oczywiście zależy od warunków środowiskowych i odpowiedniego położenia budynku.
Superoszczędność
Wykonanie domu zgodnie z powyższymi, skrótowo tylko nakreślonymi zasadami, może spowodować zmniejszenie kosztów ogrzewania nawet o 90 proc.! Oczywiście wybudowanie takiego domu będzie droższe i szacuje się, że nawet o 30 proc. w stosunku do budowy domu tradycyjnego metodą gospodarczą. Jednak traktować to należy jako inwestycję, która się stosunkowo szybko zwróci, a w dobrze wybudowanym domu mieszkać przecież będziemy wiele lat. A nie jest wykluczone, że z dobrodziejstw takiego domu będą też korzystać nasze dzieci i wnuki.
x
Poza tym należy pamiętać, że dom korzystający ze źródeł odnawialnych to niezależność energetyczna od wszelkich światowych zawirowań związanych ze wzrostem cen ropy i węgla. Jest wielce prawdopodobne, że taki typ budowy będzie się w Polsce coraz bardziej przyjmował, ponieważ obecnie energię odnawialną stosuje się jedynie w 5 proc. w ogólnej masie energii wykorzystywanej w Polsce, a umowy międzypaństwowe podpisywane przez Polskę zobowiązują nas do zmniejszania emisji szkodliwych substancji do atmosfery i coraz szerszego wykorzystania źródeł energii odnawialnej.
SZUKAJ
OGŁOSZENIA
Redakcja: m2@autogielda.pl
Copyright © 2008 Autogielda - M. MAJSKI, J. STYRNA - SPÓŁKA JAWNA